
Dlaczego wojna?
Aktualne wieści z Ukrainy budzą nadal niedowierzanie, zdumienie i lęk.
Jak zrozumieć ten agresywny atak i złamanie umów międzynarodowych? Co możemy? Freud pisał, że przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, ale obojętność. Nasza stanowcza postawa wspierająca uniwersalne wartości, takie jak życie, wolność, suwerenność, pozwala na utrzymanie więzi z obywatelami Ukrainy. Jednak pytania pozostają. Ponownie odwołam się do Freuda, który w swojej korespondencji z Einsteinem w 1932 r. próbuje zmierzyć się z tym niekończącym się pytaniem „Dlaczego wojna?”
„Dlaczego wojna budzi w nas tak wielkie oburzenie? (..) dzieje się tak dlatego, że każdy człowiek ma prawo do życia, wojna zaś niszczy obiecujące życie ludzkie, sprawia, że człowiek znajduje się w sytuacjach, które odbierają mu godność, zmusza go do mordowania innych ludzi, a wcale tego nie chce.” Dla Freuda proces rozwoju kultury może nas uczynić pacyfistami. Czy możemy nadal wierzyć, że kultura i społeczeństwo są w stanie przeciwstawić się wojnie? Dlaczego nie udało się zapobiec najgorszemu scenariuszowi? Odwracanie wzroku, przeinaczanie rzeczywistości nie jest niczym nowym. Ofensywa przeciwko Ukrainie trwa przecież od 2014 r. Prawda jest trudna do wytrzymania. Może prowadzić do przełomu, ale grozi też katastroficznym załamaniem.
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Blisko"
Jak to jest, gdy przestaje się być dzieckiem i zaczyna patrzeć na świat jak dorosły? Gdy budujący się świat pozostaje w napięciu zarówno z tym co wewnątrz, jak i z tym wokół, w otoczeniu innych. Na kwietniowe psychoanalityczne spotkanie filmowe wybraliśmy „BLISKO” w reżyserii Lukasa Dhonta. Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Dorastanie to też mrok. To nie może być temat tabu. Zjawiskowy film o przyjaźni i żałobie po niej.” - Anna Tatarska Trzynastoletni Leo i Remi to przyjaciele od zawsze, są tak blisko siebie, że traktują się jak bracia, ale już zaraz przestaną być dziećmi. Na razie cieszą się ostatnimi chwilami beztroski. Najlepsi przyjaciele spędzają czas razem zarówno w szkole, jak i poza nią. Znają swoje największe sekrety, nocują u siebie, przytulają się, wspierają. Dhont wykorzysta jednak szkolną rzeczywistość do pokazania, że nie trzeba wiele, by zmieniło się tak dużo. „Blisko” zdobył Grand Prix za najlepszy film na festiwalu w Cannes, był też nominowany do Oscara. Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.