Aktualności Wróć do aktualności
Dlaczego wojna? - Intuitu

Dlaczego wojna?

Aktualne wieści z Ukrainy budzą nadal niedowierzanie, zdumienie i lęk.

Jak zrozumieć ten agresywny atak i złamanie umów międzynarodowych? Co możemy? Freud pisał, że przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, ale obojętność. Nasza stanowcza postawa wspierająca uniwersalne wartości, takie jak życie, wolność, suwerenność, pozwala na utrzymanie więzi z obywatelami Ukrainy. Jednak pytania pozostają. Ponownie odwołam się do Freuda, który w swojej korespondencji z Einsteinem w 1932 r. próbuje zmierzyć się z tym niekończącym się pytaniem „Dlaczego wojna?”

„Dlaczego wojna budzi w nas tak wielkie oburzenie? (..) dzieje się tak dlatego, że każdy człowiek ma prawo do życia, wojna zaś niszczy obiecujące życie ludzkie, sprawia, że człowiek znajduje się w sytuacjach, które odbierają mu godność, zmusza go do mordowania innych ludzi, a wcale tego nie chce.” Dla Freuda proces rozwoju kultury może nas uczynić pacyfistami. Czy możemy nadal wierzyć, że kultura i społeczeństwo są w stanie przeciwstawić się wojnie? Dlaczego nie udało się zapobiec najgorszemu scenariuszowi? Odwracanie wzroku, przeinaczanie rzeczywistości nie jest niczym nowym. Ofensywa przeciwko Ukrainie trwa przecież od 2014 r. Prawda jest trudna do wytrzymania. Może prowadzić do przełomu, ale grozi też katastroficznym załamaniem.

Zobacz inne artykuły
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - 30.09.2023

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Zielona granica"

Nasz tegoroczny cykl psychoanalitycznych spotkań filmowych otwieramy pokazem najnowszego, nagrodzonego w Wenecji, dzieła Agnieszki Holland pt. „Zielona granica”. Chyba dlatego, że nie mogliśmy inaczej, dlatego, że wiedzieć to jedno, a zobaczyć, móc przeżyć i pomyśleć czyni wielką różnicę. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Art-House Kino Rialto, w niedzielę 1 października, o godz. 11. Film będzie poprzedzony prelekcją, a po obejrzeniu filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Zielona granica" to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów. Film jest fabularny, ale scenariusz oparto na obszernym badaniu. Historia opowiadana z trzech perspektyw: rodziny migrantów, pogranicznika i aktywistki splata się w jedną. Film opowiada o losie, o ludziach. Nie o Polsce, nie o Polakach, na pewno nie tylko. "Zielona granica" to ludzie dobrzy (tych jest więcej), bezbronni, agresywni, hardzi, przerażeni. To wreszcie system wyniszczający przerażonych i pozwalający na uwalnianie najgorszych instynktów. Bywa że tkwią uśpione latami, naraz wybuchają. (za: interia.pl). Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Zapraszamy!

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - 05.04.2023

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Blisko"

Jak to jest, gdy przestaje się być dzieckiem i zaczyna patrzeć na świat jak dorosły? Gdy budujący się świat pozostaje w napięciu zarówno z tym co wewnątrz, jak i z tym wokół, w otoczeniu innych. Na kwietniowe psychoanalityczne spotkanie filmowe wybraliśmy „BLISKO” w reżyserii Lukasa Dhonta. Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Dorastanie to też mrok. To nie może być temat tabu. Zjawiskowy film o przyjaźni i żałobie po niej.” - Anna Tatarska Trzynastoletni Leo i Remi to przyjaciele od zawsze, są tak blisko siebie, że traktują się jak bracia, ale już zaraz przestaną być dziećmi. Na razie cieszą się ostatnimi chwilami beztroski. Najlepsi przyjaciele spędzają czas razem zarówno w szkole, jak i poza nią. Znają swoje największe sekrety, nocują u siebie, przytulają się, wspierają. Dhont wykorzysta jednak szkolną rzeczywistość do pokazania, że nie trzeba wiele, by zmieniło się tak dużo. „Blisko” zdobył Grand Prix za najlepszy film na festiwalu w Cannes, był też nominowany do Oscara. Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Korzystamy z Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Szczegóły znajdziesz tutaj.