

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą – Duchy Inisherin
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - Duchy Inisherin
Któż z nas na pewnym etapie swojego życia nie spotkał człowieka, który miał pozostać z nim już na zawsze, a dziś jest wyłącznie wspomnieniem? Najbliższe psychoanalityczne spotkanie filmowe poświęcimy znakomitym "Duchy Inisherin" Martina McDonagh'a.Opowieść o losach dwójki przyjaciół, którzy znają się od kołyski rozgrywa się na wyspie, przy akompaniamencie wiatru i szumu morza. Pewnego dnia przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. My, widzowie, jesteśmy równie zaskoczeni, co sam Pádraic, który za wszelką cenę próbuje zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. To złożona, spleciona z gorzkim humorem, poruszająca opowieść o odkrywaniu siebie, związkach z miejscem, z bliskimi. Czy są one najważniejsze, ważniejsze niż własne aspiracje, marzenia i plany? Cały wachlarz wątków i motywów, które są nieobce każdemu z nas zostały tu zaprezentowane z niezwykłą subtelnością i wyczuciem. Film, który zostanie w kulturze na długo i zdecydowanie warty dyskusji.
Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM"
Duchy Inisherin" są m.in. laureatami 3 Złotych Globów, zdobywcą 9 nominacji do Oscarów 2023
Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Blisko"
Jak to jest, gdy przestaje się być dzieckiem i zaczyna patrzeć na świat jak dorosły? Gdy budujący się świat pozostaje w napięciu zarówno z tym co wewnątrz, jak i z tym wokół, w otoczeniu innych. Na kwietniowe psychoanalityczne spotkanie filmowe wybraliśmy „BLISKO” w reżyserii Lukasa Dhonta. Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Dorastanie to też mrok. To nie może być temat tabu. Zjawiskowy film o przyjaźni i żałobie po niej.” - Anna Tatarska Trzynastoletni Leo i Remi to przyjaciele od zawsze, są tak blisko siebie, że traktują się jak bracia, ale już zaraz przestaną być dziećmi. Na razie cieszą się ostatnimi chwilami beztroski. Najlepsi przyjaciele spędzają czas razem zarówno w szkole, jak i poza nią. Znają swoje największe sekrety, nocują u siebie, przytulają się, wspierają. Dhont wykorzysta jednak szkolną rzeczywistość do pokazania, że nie trzeba wiele, by zmieniło się tak dużo. „Blisko” zdobył Grand Prix za najlepszy film na festiwalu w Cannes, był też nominowany do Oscara. Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.