Aktualności Wróć do aktualności
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą. „Fabelmanowie” - Intuitu Filmowe Spotkania z Psychoanalizą. „Fabelmanowie” - Intuitu

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą. „Fabelmanowie”

Z dużą przyjemnością zapraszamy na pierwszy seans z dyskusją w Nowym Roku. Na inaugurację 2023 roku wybraliśmy "Fabelmanów" - najbardziej osobistą historię w reżyserii Stevena Spielberga.

Steven Spielberg zawarł w "Fabelmanach" cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami - naukowcem i pianistką - i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu. (za: gazeta.pl).

Wszystko zaczyna się oczywiście w kinie. Mamy 1952 rok, rodzice zabierają małego Sammy’ego na pierwszy w życiu seans. Widzimy odkrywanie świata i pasji oczami dziecka oraz dostrzeganie w rodzicach nie tylko opiekunów, lecz także po prostu ludzi z ich wyborami i charakterami. Reżyser w ciepły sposób pokazuje, że życie jest skomplikowane, a kino może być nie tylko ucieczką od codziennych problemów. Okazuje się też, że sam proces tworzenia może komuś pomóc – zmienić jego postrzeganie świata, odczuć emocje, których nie jesteśmy w stanie opisać słowami.

Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą:
Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz
dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM

Spotkania są objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Do zobaczenia w kinie!

Zobacz inne artykuły
Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - 30.09.2023

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Zielona granica"

Nasz tegoroczny cykl psychoanalitycznych spotkań filmowych otwieramy pokazem najnowszego, nagrodzonego w Wenecji, dzieła Agnieszki Holland pt. „Zielona granica”. Chyba dlatego, że nie mogliśmy inaczej, dlatego, że wiedzieć to jedno, a zobaczyć, móc przeżyć i pomyśleć czyni wielką różnicę. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Art-House Kino Rialto, w niedzielę 1 października, o godz. 11. Film będzie poprzedzony prelekcją, a po obejrzeniu filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Zielona granica" to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów. Film jest fabularny, ale scenariusz oparto na obszernym badaniu. Historia opowiadana z trzech perspektyw: rodziny migrantów, pogranicznika i aktywistki splata się w jedną. Film opowiada o losie, o ludziach. Nie o Polsce, nie o Polakach, na pewno nie tylko. "Zielona granica" to ludzie dobrzy (tych jest więcej), bezbronni, agresywni, hardzi, przerażeni. To wreszcie system wyniszczający przerażonych i pozwalający na uwalnianie najgorszych instynktów. Bywa że tkwią uśpione latami, naraz wybuchają. (za: interia.pl). Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Zapraszamy!

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - 05.04.2023

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą - "Blisko"

Jak to jest, gdy przestaje się być dzieckiem i zaczyna patrzeć na świat jak dorosły? Gdy budujący się świat pozostaje w napięciu zarówno z tym co wewnątrz, jak i z tym wokół, w otoczeniu innych. Na kwietniowe psychoanalityczne spotkanie filmowe wybraliśmy „BLISKO” w reżyserii Lukasa Dhonta. Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą: Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM "Dorastanie to też mrok. To nie może być temat tabu. Zjawiskowy film o przyjaźni i żałobie po niej.” - Anna Tatarska Trzynastoletni Leo i Remi to przyjaciele od zawsze, są tak blisko siebie, że traktują się jak bracia, ale już zaraz przestaną być dziećmi. Na razie cieszą się ostatnimi chwilami beztroski. Najlepsi przyjaciele spędzają czas razem zarówno w szkole, jak i poza nią. Znają swoje największe sekrety, nocują u siebie, przytulają się, wspierają. Dhont wykorzysta jednak szkolną rzeczywistość do pokazania, że nie trzeba wiele, by zmieniło się tak dużo. „Blisko” zdobył Grand Prix za najlepszy film na festiwalu w Cannes, był też nominowany do Oscara. Cykl jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Korzystamy z Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Szczegóły znajdziesz tutaj.