Aktualności Wróć do aktualności

Filmowe Spotkania z Psychoanalizą. „Fabelmanowie”

Z dużą przyjemnością zapraszamy na pierwszy seans z dyskusją w Nowym Roku. Na inaugurację 2023 roku wybraliśmy "Fabelmanów" - najbardziej osobistą historię w reżyserii Stevena Spielberga.

Steven Spielberg zawarł w "Fabelmanach" cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami - naukowcem i pianistką - i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu. (za: gazeta.pl).

Wszystko zaczyna się oczywiście w kinie. Mamy 1952 rok, rodzice zabierają małego Sammy’ego na pierwszy w życiu seans. Widzimy odkrywanie świata i pasji oczami dziecka oraz dostrzeganie w rodzicach nie tylko opiekunów, lecz także po prostu ludzi z ich wyborami i charakterami. Reżyser w ciepły sposób pokazuje, że życie jest skomplikowane, a kino może być nie tylko ucieczką od codziennych problemów. Okazuje się też, że sam proces tworzenia może komuś pomóc – zmienić jego postrzeganie świata, odczuć emocje, których nie jesteśmy w stanie opisać słowami.

Po projekcji filmu zapraszamy do wspólnej dyskusji, którą poprowadzą:
Michał Mocek - superwizor i certyfikowany psychoterapeuta psychoanalityczny, oraz
dr Marcin Jauksz - filmoznawca i literaturoznawca UAM

Spotkania są objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Do zobaczenia w kinie!

Zobacz inne artykuły

Korzystamy z Cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Szczegóły znajdziesz tutaj.